مبدا:

كرم برگ خوار چغندر قند در جنوب شرقی آسیا است و برای اولین بار در سال 1876 در شمال آمریكا كشف شد ودر زمستانهای سخت فعالیت آن محدود میشود.   

 سیكل زندگی:

فعالیت فصلی به طور قابل ملاحظه ای طبق آب و هوا تغییر میكند در مكانهای گرم مثل فلوریدا تمام مراحل سیكل زندگی میتواند در سال اتفاق بیافتد. بنابراین به سرعت توسعه می یابد ولی در ماههای زمستان تكثیر كاهش می یابد.

سیكل زندگی در طی 24 روز میتواند تكمیل شود ودر5 ماه تابستان در فلوریدا تا شش نسل هم میتواند فعالیت داشته باشد.

تخم:

تخمها به صورت دسته جمعی از 50 الی 150 عدد درهر دسته گذاشته میشود و تولید تخم در حد نرمال بین300-600 عدد برای هر پروانه ماده است تخمها معمولا در سطح زیرین برگ و اغلب نزدیك جوانه ها گذاشته میشود .

رنگ تخمها سفید تا مایل به سبز است و توسط یك قشر مایل به سفید كه نمای كرك دار یا سپر مانند دارد  پوشش میدهد و تخمها به فاصله 2-3 روز در هوای گرم تفریخ میشوند .

لارو:

به طور نرمال 5 سن لاروی دارد و سنین بیشتر گاهی اتفاق می افتد طول دوره هر سن لاروی تحت شرایط گرمای تابستان از 2.3- 2.2 – 1.8 -1.5 تا 3.1 به ترتیب گزارش شد ه است.

رنگ لاروها به رنگ سبز كمرنگ یا زرد در سنین 1 تا2 ودر سن 3 نوار كمرنگی ظاهر میشود و در سن چهارم در قسمت پشت تیره تر هستند و نوار تیره جانبی گسترش می یابد و در سن پنجم لارو در ظاهر كاملا تغییر میكند و بدن لارو عاری از مو است.

شفیره:

شفیرگی درون خاك اتفاق می افتد . حفره از ماسه و خاك ساخته میشود كه به وسیله ترشح مایعات دهان به یكدیگر چسبیده و ضمن خشك شدن سفت  و سخت می شوند.

حشره بالغ:   

پروانه ها به طور متوسط اندازه گیری شده و طول بال از 25-30 میلی متر است و بالهای جلویی به رنگ خاكستری و قهوه ای به صورت لكه لكه می باشد و یك خال لوبیایی شكل به رنگ سفید نمایان است . و تخم گذاری 2 الی 3 روز بعد شروع می شود و مدت تخم گذاری 3 الی 7 روز است و پروانه ها معمولا بعد از 9 الی 10 روز از زمان ظهرر می میرند .                  

گیاهان میز بان :

كرم برگخوار چغندر مانند یكسری آفات گیاهان زراعی دارای دامنه وسیعی از میزبان می باشد و در بین گیاهان زراعی حساسی مانند:مارچوبه و لوبیا وچغندر و كلم سیاه و كلم پیچ وكرفس و بادمجان و گیاهان زراعی مانند یونجه وپنبه و ذرت وسویا و گلرنگ و بادام زمینی و در روی علفهای هرز مانند گل ماهور و تاج خروس و خرفه مشاهده میشود .

خسارت:

لارو از شاخه و برگ و میوه تغذیه میكند.لاروهای جوان به صورت دسته جمعی تغذیه نموده طوری كه از برگ فقط شبكه آوندی باقی می ماند (یعنی تمام بافت سبز برگ را تغذیه میكند ) و سوراخهای نامنظم بزرگ در برگ ایجاد میكند و خسارت زیاد در مواقعی است كه كاربرد آفت كشها باعث اختلال در فعالیت دشمنان طبیعی میگردد.

دشمنان طبیعی:

دشمنان طبیعی بسیاری با این آفت ساز گار شده اند شكارچیان تخمها و لارو های كوچك را مورد حمله قرار میدهند مهمترین آنها حشره ریز با نام علمی  Orius spp. از راسته سن ها یا ناجوربالان و خانواده Anthocoridae میباشد.

شفیره ها هم مخصوصا توسط مورچه قرمز مورد حمله قرار میگیرند و مرگ و میر آنها توسط ویروس هم مشاهده می گردد.

حشره كشها:

در جنوب شرقی و غربی امریكا كاربرد مكرر حشره كشها روی شاخ و برگ گیاهان باعث فراوانی نسبتا زیادی از جمعیت این آفت شده است مقاومت آفات نسبت به حشره كشها مشكل عمده در كنترل آفات است و همچنین گزارش شده است در سبزیجاتی مثل كرفس باعث طغیان دیگر آفات میگردد.

لاروهای كرم به تركیبات نفتی حساس هستندو تخمها توسط نفت خام نابود میشوند و تخم و لاروهای جوان بوسیله كاربرد هایی از روغن پنبه دانه 5% روی شاخ و برگ كنترل میشونداما این غلظت به تعدادی از گیاهان خسارت وارد میكند .

كنترل بیولوژیكی :

چندین عامل بیماری ثابت شده كه برای توقف فعالیت كرم مؤثر است مانند ویروس پلی هیدروزیس جدا شده از كرم برگ خوار چغندر به عنوان آفت كش زنده تحت شرایط گلخانه (جایی كه عدم فعالیت توسط اشعه ماورای بنفش در نور خورشید به عنوان یك شكل جدی نیست) نسبتاموثر بوده قارچها و نماتد های بیماری زای حشرات به طور موفقیت آمیزی لارو ها و حشرات بالغ كرم برگخوار چغندر را آلوده كردند و باعث مرگ و میر شده اند .

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 خرداد 1389    | توسط: hadi    | طبقه بندی: آفات،     |
نظرات()